ıskembelı nohut

MALZEMELER

500 gr Nohut

250 gr İşkembe

2 Orta boy Havuç

1 Yemek Kaşığı Un

1 Yemek Kaşığı Tuz

150 gr Tereyağı

2 lt Su

Nohut'ta Neden Gaz Olur?..

Nohut 'Oligosakkrit' denilen bir şeker molekülü içerir. Oligosakkarit tipi büyük moleküllü şekerler midemizde ve ince bağırsağımızda sindirilemezler, çünkü vücudumuzda oligosakkaritlerin sindirimine yardımcı olacak bir enzim yoktur. Bu enzimin olmamasından dolayı bu tarz yiyecekler direk olarak kalın bağırsaklara geçerler ve burada bulunan sayısız mikroplar tarafından gıda olarak kullanılırlar. Bu bakteriler enfeksiyonların bazı türlerini vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı antikorların üretimi için gerekli bazı vitaminlerin oluşumu ve emilimi gibi sağlık için çok önemli fonksiyonları yerine getirirler. Bu nedenle fasulyenin oligosakkaritleri ile bağırsak bakterilerinin girdiği etkileşim sonucunda gaz açığa çıkar.

Nohutunuzu bir gece önceden en az 10 saat kalacak şekilde soğuk suda bırakınız. Suyu koyduğunuzda 1 Yemek kaşığı karbonat (Cep Sodası) ilave ediniz. İlave ettiğiniz karbonat nohutun kabuklarının soyulmasını engelleyecek ve gazını almakta fayda sağlayacaktır.

250 gr İşkembenin önce zarlarını soyun daha sonra iri iri doğrayın ve yaklaşık 3 saat kadar kaynatın. Kaynattığınız işkembeyi daha sonra yemeğe ilave etmek için süzün, süzdükten sonra üzerini strech film ile sarın yoksa rengi kararabilir.

Tencereye tereyağını alın ve havuçları kavurmaya başlayın, havuçları kavurma işlemi sırasında sık sık karıştırın bu işlem havucun rengini suya salmasını sağlayacaktır, havuçlarınız biraz yumuşadığında ocağınızı biraz kısın ve kavurma işlemine ununuzu ekleyerek devam edin bu işlemin hemen ardından 2 litre suyu ilave edin, eğer hemen etmezseniz un tencerenin dibine tutabilir ve ateşi sonuna kadar açın, yine hemen arkasından süzdüğünüz nohutu yemeğinize ilave edin.. Kaynamaya başladığında hem nohutun yapısından dolayı hemde içerisinde karbonat olduğundan köpük oluşacak ve taşmaya başlayacaktır bu sırada ocağınızı iyice kısıp karıştırın, köpük kaybolduğunda önce ateşin altını açın kaynamaya bırakın daha sonra pişmesine yakın altını kısın ve işkembeleri bu sırada ilave edin, bir süre daha kaynadıktan sonra tuzunuzu ilave edin ve yemeğiniz hazır.

Nohutun pişip pişmediğini kontrol etmek için yemeğin içerisinden bir nohut alın ve ikiye böldüğünüzüde içerisinde beyazlık varsa biraz daha pişmesi gerekir, beyazlık yoksa hazır demektir..

Nohut Yemeğinin Faydaları:

Nohut Diyabeti önleyen ve kilo kaybına neden olan bitki bazlı mükemmel bir protein kaynağıdır. Nohutun şaşırtıcı derecede faydaları bulunmaktadır, sindirim sistemini iyileştirir, kalp rahartsızlıklarını önler, kan basıncını dengede tutar.

Nohut, Akdeniz diyetinde ve Ortadoğu mutfaklarına sıkça yer alır. Yaklaşık 8000 yıl önce ilk kez Anadolu topraklarında yetiştirilen Nohut, zengin Protein, Karbonhidrat ve Lif Kaynağıdır.

Kemikleri güçlendirir, kanserle mücadele eder, iltihaplara karşı savaşır, saç dökülmesine karşı etkilidir, göz sağlığını korur, içeriğindeki manganez sayesinde cildin yaşlanmasını önler.. Meyve ve Sebzelerde bolca bulunan mineraller ve Selenyum Nohuttada bulunur ve bu sayede Karaciğer enzimlerinin düzgün çalışmasına yardımcı olur..