MALZEMELER

1 Kg Dana Dil

250 Gr Dana Beyin

1 Dana Ayağı

2 Yemek Kaşığı Un

1 Yemek Kaşığı Tuz

150 gr Yoğurt

150 gr Süt

5 Yumurta Sarısı

1 Limon Suyu

500 gr Tereyağı

Kellepaçanobackground.png

Kestirme için

5 Yumurta sarısını, 150 gr yoğurdu, 150 ml sütü ve 1 limonun suyunu ayrı bir kaba alın  pürüzsüz olana kadar iyice çırpın..

Kolajen

Kolajen, fibroblastlar ve diğer hücreler tarafından oluşturulan bir protein türüdür. Cilt ve kas hücrelerinde bulunan kolajenin temel görevi bağ dokusunu güçlendirmek ve vücut bütünlüğünü korumaktır. Kas ve Cilt hücrelerini koruyan bağ dokusu yapısına katılarak cilde dayanıklık, esneklik ve canlılık kazandıran kolojen aynı zamanda eklem, tendon ve organları bir arada tutmada görevlidir. Bu yüzden Kemik suyunda bolca bulunan kolajeni doktorlar şiddetle önerirler.

Kelle Paça

Yapılışı:

       Önce dana ayağını büyükçe bir kazana alıp kaynatın, kaynama işlemi 10 - 12 saat kadar olmalı. Kaynama esnasında suyu eksilecektir üzerine su ekleyerek bu işleme devam edebilirsiniz. Buharlaşan eksilen kısmı suyu olacağı için özü dibinde kalacaktır su eklemeniz suyunuzu bozmayacaktır ancak en son eklediğiniz sudan sonra özleştiğinden emin olun altını öyle kapatın.

       1 Kg dili ayrı bir tencerede yaklaşık 4 saat kadar kaynatın ve altını kapatın. Diller kaynadıktan sonra üzerindeki zarı soyarak küçük küpler halinde doğrayın.

       Beyinleride ayrı bir tencerede yarım saat kadar kaynatın eğer beyinleri üzerinde zarlı olarak aldıysanız kaynatmadan önce mutlaka zarından ayırınız piştikten sonra çok zor olacaktır ve dilleri doğradığınız gibi beyinleride doğrayın.

       Artık çorbanızı yapmaya hazırsınız. Önce Kemik suyunu bir süzgeç ve tülbent yardımıyla süzün aynı şekilde dillerin suyunuda süzerek çorbanız için kullanabilirsiniz. Süzdüğünüz suyu kaynatmaya başlayın, tuzunuzu ilave edin ve suyunuz kaynarken ayrı bir yerde tereyağı ile unu sürekli çırparak kavurun, kavurma işlemini 2 - 3 dk kadar yapmanız yeterli olacaktır, kaynayan suyunuzun altını en kısık ateşe alın ve kavurduğunuz unu karıştırarak ilave edin, hemen arkasından kestirmenizi ilave edin ve ocağnızın altını en yüksek ateşe alın kaynamaya başladığında malzemelerinizi ilave edin. Eğer suyunuz çok koyu olduysa kemik suyu ilave ederek açabilirsiniz, ya da çok açık olduysa isteğinize göre biraz daha kavurulmuş un ilave ederek nasıl seviyorsanız o şekilde kendiniz ayarlayanbilirsiniz. Çorbanız servise hazır..

Kelle Paça Çorbasının Faydaları

İçerdiği kolajen, vitamin ve minareller sayesinde doğal antibiyotik etkisi yaratır, hastalıklardan korur bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur, kemik gelişiminde çok önemli rol oynar, kırıkları çabuk iyileştirir, kas ve kemik ağrılarını azaltır, gripten soğuk algınlığından korur aynı zamanda da hafızanızın güçlenmesine yardımcı olur, anemi hastalarına içmeleri önerilir, kanser hastalarınında, kolojen yıkımına sebep olan ilaçların karşısında bağışıklık sisteminin yanında yer alır, kısacası tam bir şifa deposu.