500 gr Kuru Fasulye
250 gr Kuzu Eti
150 gr zeytinyağı
1 adet Soğan
1 yemek kaşığı salça
1 yemek kaşığı un
2 lt su
1 yemek kaşığı tuz

MALZEMELER

IMG_8520-removebg-preview.png

Kuru Fasulye'de Neden Gaz Olur?..

Kuru Fasulye 'Oligosakkrit' denilen bir şeker molekülü içerir. Oligosakkarit tipi büyük moleküllü şekerler midemizde ve ince bağırsağımızda sindirilemezler, çünkü vücudumuzda oligosakkaritlerin sindirimine yardımcı olacak bir enzim yoktur. Bu enzimin olmamasından dolayı bu tarz yiyecekler direk olarak kalın bağırsaklara geçerler ve burada bulunan sayısız mikroplar tarafından gıda olarak kullanılırlar. Bu bakteriler enfeksiyonların bazı türlerini vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı antikorların üretimi için gerekli bazı vitaminlerin oluşumu ve emilimi gibi sağlık için çok önemli fonksiyonları yerine getirirler. Bu nedenle fasulyenin oligosakkaritleri ile bağırsak bakterilerinin girdiği etkileşim sonucunda gaz açığa çıkar.

KURU FASULYE TARİFİ

Yapılışı:

Fasulyenizi 1 gece önceden ve ya yaklaşık 10 - 12 saat önceden ıslatın. Islatma aşamasında 2 yemek kaşığı tuz ilave edin.. Bu işlemi yapmazsanız hem fasulyeniz çok geç pişecektir hemde yedikten sonra gaz yapacaktır. 

Fasulyenizi ıslattınız ve şimdi pişirmeye hazırsınız.. Öncelikle Zeytinyağını tencereye alın, ocağınızın altını açın ve kuzu etlerini ilave edip kavurma işlemine başlayın.. Kavurma işlemine devam ederken küp küp doğradığınız soğanlarıda tencerenize ilave edin.. Soğanlarınız biraz pembeleşmeye başladığında önce ocağınızın altını kısın ve salçanızı daha sonrada unu ilave ederek iyice karıştırın ve hiç beklemeden suyunuzu ilave edin. ıslattığınız fasulyeleri güzelce süzerek suya ilave edin tuzunuzu ekleyin ve altını sonuna kadar açarak kaynamaya bırakın. Hangi yemeği yaparsanız yapın yemeklerinizin yanından asla ayrılmayın. Kuru fasulye kaynayama başladığında üzerinde oluşacak köpük yüzünden taşacaktır, bunu önlemek için ocağınızın atını kısmanız yeterli olur ancak bununla birlikte güzelce karıştırmanız gerekli, hem dibine tutmaması için hemde yemeğin onunla ilgilendiğinizi hissetmesi için. Köpük geçtiğinde ocağınızın altını bir süreliğine daha yüksek ateşte bırakın 5 dakika kadar sonra en kısık ateşe getirerek pişmesini bekleyin.

Fasulyenizin pişip pişmediğini arada bir kontrol ederek işleme devam edin ve piştiğine emin olduğunuzda ocağınızın altını kapatın..

                                                                                                     Afiyet Olsun..

Kuru Fasulyenin Faydaları ve Zararları

Bir çok faydası bulunan Kuru Fasulyenin başlıca faydalarından bir taneside iyi huylu protein içermesidir. Protein sayesinde bitkilerden almanız gereken proteini alırsınız, lif ve diğer mineralleri sayesinde de sindirim sistemine yardımcı olurken gün içerisinde sizi tok tutacaktır..