Yemeğinizi yaparken başından ayrılmayın.. Yemeğinizi karıştırmadan ve tek düzen ateşte pişirmek yemeğinizin özleşmesini engeller..

Zeytinyağlı yemeklerinize şeker ilave edin. 1 tatlı kaçığı şeker yeterli olacaktır.

Balıklarınızı çıtır çıtır kızartmak istiyorsanız önce sütte bekletin daha sonra una bulayıp kızartın..

Sarımsak kullanmaktan çekinmeyin, özellikle et yemeklerinde en az 1 tatlı kaşığı sarımsağı rahatlıkla kullanabilirsiniz, pişmiş sarımsağın kokusu yemeğe dağılacağından içerisnde sarımsak olup olmadığı anlaşılmaz ancak lezzeti artırmada fayda sağlar.

Salçalarınınız küflenmesini engellemek istiyorsanız, cam kavanozda hava almadan serin bir yerde muhafaza edin. Daha etkili bir yöntemde kavanozun içerisine üzerini kaplayacak kadar zeytinyağı ilave etmeniz hem küflenmesini engeller hemde daha uzun süre saklama imkanızı sağlar.

Patateslernizin filizlenmelerini aralarına elma koyarak engelleyebilirsiniz..

Kullandığınız Limon ve Portakal kabuklarını atmayın onları rendeleyip şeker ile karıştırın ve cam kavanoz içerisinde muhafaza edin, daha sonra yapacağınız keklerinizde bu karışımı kullanabilirsiniz.

Hazırladığınız Makarnanızın suyuna sıvı yağ ilave ederseniz hem makarnanın birbirine yapışmasını hemde suyun taşmasını engellemiş olursunuz..

Eğer mayonezinizi yaparken kesildiyse ayrı bir yerde 3 - 4 damla sirke ile 1 yumurta sarısını çırpın ve mayonezinize katarak çırpmaya devam edin..

Tavanızda kızarttığınız ürünlerin yapışmasını engellemek için tavanızın içinde sirkeli su kaynatın..

Kızartmak için kenarıya aldığınız patlıcanlarınızın acılığını almak için şekerli suda bekletin, bu işlem hem acılığını alacaktır hemde kararmasını engelleyecektir, kızartma işlemine geçmeden önce peçete yardımıyla kurulayıp kızartmaya başlayın.

Haşalamaya aldığınız Karnabaharlarınızın suyuna yarım çay bardağı süt ilave edin, bu işlem hem beyazlamasına yardımcı olur hemde kötü kokusunun kaybolmasına..

Haşladığınız Yumurtanın suyuna bir yemek kaşığı sirke ilave ederseniz yumurtanın çatlamasını engellemiş olursunuz..

Patateslerinizi haşlarken içerisine 1 yemek kaşığı sirke ilave edin, lezzetini arttırır ve daha sarı olmasını sağlar..

Makarnanızın daha lezzetli ve hafif olmasını istiyorsanız kaynattığınız suya süt ilave edin..

Bazı Tereyağlarını tencereye aldığınızda ısı arttıkça yandığını göreceksiniz bunu engellemek için içerisindeki proteini yani sütü ayırıştırmanız gerekir, hafif ısıda tereyağını erittiğinizde süt açığa çıkacaktır, bu sütü yağdan ayırdığınızda artık tereyağınız yanmayacak.

Patates Püresi yaparken kullandığınız tuz oranında şekerde ilave ederseniz hem biraz daha koyu kıvam elde edersiniz hemde daha sarı bir renk almış olursunuz..

Peynirlerinizi daha kolay rendelemek istiyorsanız 10 dakika kadar buzlukta bekletmeniz yeterli olacaktır..

Karideslerinizi kaynatırken içerisine 1 yemek kaşığı sirke koyarsanız kokusunu alacaktır..

Arnavut ciğeri yaparken, ciğerlerinizi sütte bekletmeniz lezzeti artıracaktır, kızartmadan önce kullandığınız una 1 yemek kaşığı karbonat ilave edin ve kızarttığınız yağın iyice ısındığından emin olun..