Ekşili Terbiyeli Köfte
Çorba tadında bir ana yemek düşünün, hatırlar mısınız annelerimiz biz küçükken minik minik köfteler yuvarlarlardı havuç koyarlardı kemik suyunda bir çorba yaparlardı bol limonlu içerdik, kışın hastalıklardan korurdu bizi, bağışıklığımızı güçlendirirdi, işte Ekşili Köfte tamda böyle bir şey. Faydasıda çok, soğuk algınlığına ve gribe karşı iyi gelir, vücut direncini arttırır, tok tutar, hem ana yemek hemde bir başlangıç olarak kullanılabilir.
Malzemeler


Köfte için;

1 kg Kıyma (isteğe göre yağlı veya yağsız, dana veya kuzu etinden)

100 gr Pirinç

Yarım demet Maydonoz

Bir tutam Tuz

Bir tutam Karabiber

Bir tutam İrmik

1 Tutam Kimyon

1 Yumurta

1 çay kaşığı Sarımsak


Yemek hazırlığı için;

2 büyük boy Havuç

150 gr Tereyağı

100 gr Un

Bir tutam Tuz

2 çorba kaşığı Nane

Kemik Suyu (Tencerenizin alacağı kadar)

(Eğer hazır kemik suyu yoksa içme suyu da kullanılabilir)


Terbiyesi için;

3 Yumurta Sarısı

150 gr Yoğurt

2 Limon Suyu


Tarifi;


Köfte için;

Pirinçleri ocağınızın üstünde suyun içerisinde 10 dakika kadar haşlayın ve iyice süzün, soğuduğunda kıymanın içerisine pirinçleri, tuzu, karabiberi, kimyonu, sarımsağı, irmiği, kimyonu ve maydonozu ince ince kıyarak ilave edin ve iyice yoğurun. Yoğurduğunuz köfteleri dilerseniz iri iri yuvarlaklar halinde yuvarlayın, dilerseniz de minik minik yuvarlayın ve bir kenarda bekletin.


Terbiyesi için;

3 Yumurta sarısını, 150 gr yoğurdu ve 2 limon suyunu güzelce çırpın ve bir kenarda bekletin.


Yemek için;

Havuçları yassı yassı doğrayın, tereyağında güzelce rengi çıkana kadar kavurun, kavurma işleminin hemen ardından unu ilave edin, unu kavurma işlemini dibinin tutma ihtimaline karşı en kısık ateşte yapın hemen arkasından suyunu ilave edin, güzelce karıştırın ve kaynamaya bırakın. Kaynamaya bıraktığınızda tuzunu ilave edin. Kaynadıktan hemen sonra köftelerinizi yemeğin içine ilave edin, ve tekrar yüksek ateşte kaynamaya bırakın. köfteler piştikten sonra terbiyesini ilave edin ve karıştırın. 5 dakika kadar daha yüksek ateşte kaynadıktan sonra altını kısın ve naneyi ilave edin, güzelce karıştırın kısık ateşte 5 dakika kadar beklettikten sonra Ekşili ve Terbiyeli Köfteniz servise hazır..

Afiyet Olsun..11 views0 comments

Recent Posts

See All