Elbasan Tava
Elbasan Tava, haşlanmış kuzu etinin (tercihen kuzu incik veya kuzu gerdan) yoğurtlu bir sosla fırınlanmasıyla yapılan geleneksel bir Arnavut yemeğidir. Adını Arnavutluk'a bağlı Elbasan şehrinden alır. Besin değeri yüksektir ve uzun süre tok tutar. orta boy bir kuzu incikle yapılan elbasan tavada yaklaşık olarak 490kcal bulunmaktadır.

Malzemeler


Kuzu incik (Kişi Sayısına göre)

3 - 4 adet Defne Yaprağı

3 Su bardağı Yoğurt

1 yemek kaşığı Un

150 gr Tereyağı

Kaşar Peyniri

Kemik Suyu

Tuz

7 Yumurta Sarısı


Tarifi;


Öncelikle kuzu incikleri bolca suda haşlamaya başlayın, içerisine tuz ve defne yaprağı ilave ederek önce yüksek daha sonra orta ateşte yaklaşık 3 saat kaynamaya bırakın. Defne yaprağı kuzu incikler haşlanırken, kuzu kokusunu sevmeyenler için kokuyu yok edecektir.


Ayrı bir tasın içerisine 3 su bardağı yoğurdu ve 7 yumurta sarısını güzelce çırpın, mikser yardımıyla pürüzsüz bir hale getirin. ve elbasan sosunu yapmak için kenarda bekletin.


Elbasan sosunu yapmak için ayrı bir yerde bir tencereye tereyağınızı alın eridiğinde unu ilave ederek kavurun, kavurma işlemini un iyice yağla bir olana kadar çırpma teliyle çırparak devam edin, bu işlem yaklaşık 1 dakikanızı alacaktır ve hemen ardından kuzu inciklerin suyunu güzelce süzerek yaklaşık 5 su bardağı kadar incik suyunu hızlıca çırparak kavurduğunuz una ilave edin. ilave ettiğiniz incik suyunun hemen ardından yoğurt ve yumurta sosunu da güzelce çırparak ilave edin ve çırpma işlemine devam edin. bu işlemde yaklaşık 2 dakikanızı alacaktır ve ocağınızın altını kapatın. haşlanan kuzu inciklerinizi bir tepsiye dizin ve elbasan sosunu tepsinin her yerine ve inciklerin üzerleri kaplanacak şekilde ilave edin.. En son kaşar peynirinizi de yalnızca inciklerin üzerlerine rendeleyin ve fırına atın. Kaşar peynirleri hafif kızardığında Elbasan Tava yemeğiniz servise hazır olacaktır..


Afiyet Olsun..

86 views0 comments

Recent Posts

See All