İşkembe Çorbası


İşkembe çorbası doğru yapıldığında inanın işkembeden nefret edenleri bile kendine hayran bırakır. Sadece ufak püf noktalarıyla İşkembe, hayvanlarda kas duvarı olarak görev alıyor. Türk mutfağından asırlardan bu yana tüketilen çorbası, uzmanlara göre sağlık için oldukça önemlidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanında, vücudun işleyiş sistemine katkı sağlayabiliyor. Bunların yanında onlarca faydası olduğu biliniyor.


İşkembe çorbasının önemli faydalarından birisi de bağışıklık sistemine olan katkılarıdır. Kalsiyum, magnezyum, fosfor ve demir açısından zengin olan işkembe çorbası ile enfeksiyon hastalıklarından korunmak mümkün olabiliyor. Vücut direncini yükseltici etkiler gösterir.


İşkembe çorbası, içeriğindeki bol miktarda kalsiyumla, kas ve kemik yapılarını destekler. Kemiklerin daha sağlam olmasına olanak sunar. Kas kütlelerinin daha iyi şekilde gelişmesi isteniyorsa, işkembe çorbası tüketilebilir.


Antioksidan içerikli olan işkembe çorbası, kanserden korunmak için tüketilebilir. Uzmanlar, işkembe çorbasının temiz ve iyi pişirilmiş şekilde hazırlanmış olmasını tavsiye ederler. Düzenli tüketimi durumunda, vücudu bakteri ve virüslerden arındırır.


İşkembe çorbası genellikle sabah ve gece saatlerinde tüketilen çorbadır. Besin değeri yüksek olması sebebiyle tok tutma özelliği olan işkembe çorbası, enerji verme konusunda oldukça etkilidir. Mideyi yormayan işkembe çorbası, uzun süre açlık hissi uyandırmadığından tercih edilebilir.


Sindirime iyi gelir. İşkembe çorbasının faydalarından birisi de sindirim sistemini düzenleyici etkisinin bulunmasıdır. Mide ve bağırsakların daha iyi çalışmalarına yardımcı olur.


Uzmanların önerileri ülkemizde sıklıkla tüketilen işkembe çorbasının, birçok hastalığa iyi geldiği yönündedir. Hemen her yaştan kişinin tükettiği işkembe çorbası yapımında dikkat edilmesi halinde çok fazla fayda sağlamaktadır. Göz Sağlığını korur; İşkembe çorbasının, en önemli faydalarından birisi göz sağlığına verdiği faydalardır. Özellikle gözlerin daha iyi görmesi adına işkembe çorbası tüketilebilir. Ağrı dindirici özelliği vardır; İşkembe çorbası, enerji veren özelliğiyle Türk mutfağının vazgeçilmez yiyeceklerinden birisidir. Kronik yorgunluk durumunda ve ağrı yaşanması durumunda işkembe çorbası içilebilir. Çorbanın, ağrıları kesici özelliği olduğu biliniyor. Yaşlanmayı Geciktirir; İşkembe çorbası, uzmanların en çok önerdikleri yiyeceklerin başında gelir. Cilt üzerinde faydaları olan işkembe çorbası, genç kalmak isteyen kişilerin tüketmek isteyeceği maddeler içerir. İşkembe Çorbası Az Bilinen Faydaları; İşkembe çorbası, uzun yıllardan bu yana Türk mutfağının vazgeçilmeyen yiyecekleri arasındadır. Uzmanların araştırmalarına konu olan işkembe çorbası, halk arasında sağlıklı olduğu biliniyor ancak bazı faydaları çok az biliniyor.


İşkembe çorbası hücre yenileyici özelliklere sahip olduğundan, doku hasarını önlemede etkilidir. Dokuların kendilerini hızlıca yenilemeleri konusunda işkembe çorbası tüketilen yiyecekler arasında bulunur.


İşkembe çorbası, vücuttaki hücrelerin artmasına katkıda bulunur. En az bilinen faydalarından birisi de organlara yeterli düzeyde enerji sağlayabiliyor olmasıdır.

İşkembe çorbası, stres ve depresyon için tüketilebilir. Beynin sinir hücrelerini yenilemesinde yardımcı olan işkembe çorbası, stres sorunuyla baş etmek adına içilen çorba türleri arasında bulunur.


Ve ayrıca;


İşkembe çok iyi bir protein kaynağıdır, düşük yağ oranıyla yüksek lif içeren işkembe kalsiyum açısından da zengin bir besindir. İçerdiği vitamin ve mineral miktarına göre düşük kaloriye sahiptir. İşkembe vücudun temel ihtiyaçları olan fosfor, kalsiyum, çinko gibi minerallerle yüksek oranda B12 vitamini içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendirerek, özellikle grip, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarına yakalanma riskini azaltır, hastalık boyunca tükettiğiniz işkembe çorbası da bağışıklık sistemini güçlendireceğinden daha çabuk iyileşmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda kemik ve diş sağlığı içinde faydalı bir besindir, protein sağlayan kırmızı kan hücrelerine oksijen taşınmasına yardımcı olur, sinir sistemini de destekleyen işkembe çorbasının 1 porsiyonu günlük ihtiyacımız olan B12 vitamini karşılamaya yetecektir. Kanser gibi ciddi sağlık problemlerine yol açan serbest radikallerle de mücadelede çok etkili bir silahtır, bunların yanında, hücreleri yenilemeye yardımcı olur, kalbin yanında durur, hücrelerin yenilenmesine katkıda bulunur ve metabolizma hızınızı artırır. Kelle Paça Çorbasında olduğu gibi tam bir şifa deposu.

İŞKEMBE ÇORBASI

(5 Kişilik)

1 Porsiyon - 250gr. için 237Kcal

%14 Karbonhidrat / %44 Protein / %41 Yağ

Karbonhidrat (g) 12.30

Vitamin D 17.23

Protein (g) 37.86

Vitamin E 0.53

Yağ (g) 10.50

Vitamin K 0.50

Lif (g) 0.77

Vitamin B 60.05

Kolesterol (mg) 301.58

Vitamin B 121.52

Sodyum (mg) 551.64

Thiamin B 10.05

Potasyum (mg) 148.03

Riboflavin B 20.13

Kalsiyum (mg) 139.45

Niacin B 31.88

Vitamin A (iu) 494.90

Folat 13.55

Vitamin C (mg) 5.10

Pantotenik Asit 0.33

Demir 2.55

Fosfor 133.18

Magnezyum 19.23

Çinko 1.63

Bakır 0.07

Selenyum 5.42

Mangan 3.83
Malzemeler


· 2 Dana ayağı

· 1 Kg işkembe

· 2 Yemek kaşığı un

· 5 Yemek kaşığı tereyağı veya sade yağ

· 1 Limon

· 4 Yumurta sarısı

· 125 gr Süt

· Yoğurt

· Tuz


Tarifi:


1) Ayakları Kaynat ve Süz

2) Süzdüğün Kemik suyunu Kaynatmaya devam et

3) Bir tutam Tuz ekle

4) Ateşi kıs ve tereyağı ile kavurduğun Unu ilave et

5) Kestirmeyi ilave et ve kaynat

6) Malzemeyi ilave et Kaynat

7) Ateşi kapattığında bir parça tereyağı ilave et.

Servise Hazır.


Açıklamalı Tarifi:


Dana ayaklarını en iyi sonuç için 8 – 12 saat kadar kaynatın, daha kısa süreli kaynatmanızda bir sakınca yoktur, ancak en iyi sonucu 8 ila 12 saat arasında alacaksınız, kaynamaya başladığında üzerinde kef oluşacaktır, kef sözlük anlamıyla tortu demektir ve kaynama esnasında suyun üzerinde kalan köpüğe kef denir ancak bu doğru bir tabir değildir, çünkü kef özellikle hayvansal gıdaları kaynatırken kanın kaynayarak yukarı çıkmasıyla oluşur ve onun delikli bir kepçe yardımıyla alınması gerekir, size bir zararı olmaz ancak yaptığınız yemeğin tadını bozabilir, kaynatırken su kaybedecektir su ilave etmeyi unutmayın azaldıkça su ilave edebilirsiniz, buharlaşan kısmı suyu olacaktır özü su buharlaştıkça içinde kalır. Bu işlemi dilediğiniz kadar ayak ile birlikte daha fazla su ile yapabilirsiniz ölçülerinize ayırıp buzluğa attığınızda daha sonra yeniden çorba yaparken kullanabilirsiniz. Kaynatma işleminden sonra kemik suyunu güzel bir şekilde süzmek gerekli çok ince delikli bir süzgeç yardımıyla ve tülbent gibi bir kumaş yardımı ile süzme işlemi yapılabilir. Kemik suyu hazır.


Ayrı bir yerde çiğden zarlarını soyduğunuz ve doğradığınız işkembeleri kaynamaya alın yaklaşık 4 saat kadar kaynatsanız yeterli olacaktır, yine de pişip pişmediğini kontrol etmekte her zaman fayda var, aldığınız hayvan yaşlı olabilir, inek işkembesi vermiş olabilirler çünkü biraz daha sert olur dana işkembesine göre, o yüzden her zaman yaptığınız yemeklerin sürelerini aşağı yukarı elinizdeki malzemelerinize göre kontrol ederek yapmanızda fayda var. Kaynattığınız işkembelerin suyunu eğer güvenilir bir yerden aldıysanız kemik suyuna ilave ederek çorbanızı yapabilirsiniz ancak en iyi sonuç tabii ki de kemik suyu kullanarak olacaktır. Özellikle işkembeyi sadece işkembenin kendi suyunu kullanarak yaparsanız kokusu olur herkes yemeyebilir o yüzden kemik suyunu mutlaka kullanın. İşkembeler hazır olduğunda süzerek kenarı alın.


Süzdüğünüz ve çorba yapımına hazır olan kemik sularını kaynamaya alın, üzerine bir tutam tuz atarak kaynamaya bırakın, bu sırada ayrı bir yerde Un ile tereyağını kavurma işlemini yapın ve ateşin üzerinden alın çünkü un çabucak dibine tutabilen bir madde ve çorbanızın yanık kokmasını istemezsiniz, bu kavurma işlemi yüksek ateşte 3 dakika kadar yeterli olur, yine ayrı bir yerde, Yoğurt, Süt, Yumurta sarısı ve Limonu iyice çırparak pürüzsüz bir kıvama getirin ve kenarı alın, Kemik suyunuz kaynadığında altını kısarak işleme devam edin çünkü altını kısmazsanız kavurulmuş unu ve kestirmeyi döktüğünüzde köpürerek taşabilir, önce kavurduğumuz unu çorbayı karıştırarak ilave edelim, bu işlemi çorbamıza kıvam verme amacıyla yapıyoruz koyuluğunu kendi zevkinize göre ayarlayabilirsiniz daha kıvamlı isterseniz daha çok daha az yoğunlukta bir çorba isterseniz daha az ilave ederek bu işlemi yapabilirsiniz, hemen arkasından kestirmeyi çorbamıza güzelce karıştırarak ilave edelim, biliyorsunuz un, yumurta, süt ve yoğurt gıda sektörünün bağdaştırıcıları olarak bilinirler, girdikleri ürünlerin içeriğini birbirlerine bir bütünmüş gibi bağlarlar, bu işlemi de çorbayı içerisindeki bütün malzemeler hep beraber ordalarmış gibi yapmak amacıyla ilave ediyoruz, eğer bu işlemi yaptığınızda çorbanız kesilmiş gibi bir görüntü aldıysa korkmayın, bu işlemi yapmadan önce kısık ateşte olduğundan ve kestirmeye yeteri kadar limon koyduğunuzdan emin olun çünkü limon kesilmesini önleyen maddelerden bir tanesi. Bütün bu işlemler tamamlandıktan sonra artık ateşi sonuna kadar açıp çorbanızı kaynamaya bırakabilirsiniz, ateşi açar açmaz malzemelerinizi ilave edin ve yaklaşık 5 ila 10 dakika kadar daha kaynattıktan sonra ocağınızı kapatın ve bir parça tereyağı ilave ederek erimesini bekleyin. Çorbanız servise hazır, yanında limon, sarımsak, sirke ve pul biber ikram etmeyi unutmayın.


Afiyet olsun.0 views0 comments