Keşkül


Fukâra Keşkülü, doyurucu olması ve insanı tok tutması nedeniyle, Kanuni devrinin imâretlerinde (Osmanlı Devleti zamanında yoksullara yardım amacıyla kurulan hayır kurumlarına verilen ad) fakirlere dağıtılan yüksek kalorili, sütlü bir tatlıdır.


Keşkül ise, hindistan cevizinin içi oyulmak suretiyle elde edilen kabın adıdır.


Osmanlı mutfağında önemli bir yeri olan tatlının hikayesi şöyledir;


Adalete ve halkın huzuruna çok önem veren Osmanlı kadıları ve dervişleri, belirli zamanlarda halkın içine karışır ve dilencilik yaparlarmış. Topladıkları para da bu keşküllerde birikirmiş. Bu şekilde halkın durumunu görür, sıkıntılarını anlarlarmış. Keşküllerde toplanan bu paralar da imâretlere verilir, fakir halka aş olarak dağıtılırmış. Yapılan tatlının bu kaplarda dağıtılması, adının bu şekilde anılmasına neden olmuştur.


Orjinal bir Keşkül Resmi
Başka bir anlatım da şöyle;


Devamlı seyahat eden Dervişlerin yiyecek ve içecek saklama kabı olarak kullandıkları keşkül, eşsiz şekliyle dünyanın “deniz” veya “çifte ceviz” olarak bilinen en büyük tohumdur. Keşkül kelimesi, bir zamanlar bu nesnenin omuz üstünde taşındığına işaret ediyor. Çünkü taşımak anlamına gelen Fasrça “kash” ve kashidan” veya şimdiki hâliyle “keshidan” ve omuz anlamına gelen “kul” kelimesinden meydana geliyor.


Şeyh Yahya Agâh Efendi “Mecmuatüzzaraif” adlı eserinde keşkülün kerametlerine dâir

rivâyetler aktarır. Kadiri şeyhinin emri ile Mısır’a gelen Kaygusuz Sultan, o sırada sıkıntılı bir hâlde bulunan Mısır Melikinin sıkıntısını giderince Melik kendisine, “ne muradın varsa göreceğim” der. Kaygusuz da keşkülünü pirinçle doldurmalarını ister.

Melik “isteye isteye bir keşkülcük pirinç mi istiyorsun?” diye hayret edince, “siz doldurun” diye ısrar eder. Neticede keşküle pirinç konmaya başlanır. Ancak çuvallarla pirinç konduğu hâlde keşkül bir türlü dolmaz. Nihayet bir müddet sonra keşkül dolar. İşin hakikati ise o zaman anlaşılır. Meğer pirinçler Halep’teki Kaygusuz’un şeyhinin tekkesine gitmekte imiş ve şeyhi “el verir yeter” deyince ye kadar da keşkül dolmamış.


Bir derviş çeyizi olan keşkül sembolik olarak pek çok sırrı içinde barındırır.


Oldukça doyurucu olan keşkül, yağsız süt ve kalorisiz şeker kullanıldığında da diyet yapanlarında yardımcısı olur.


Malemeler


1,5 lt Süt

75 gr Pirinç Unu

1 Paket Vanilya

4 Yumurta Sarısı

3 adet Damla Sakızı

7-8 adet toz haline getirilmiş Badem

100 gr Tereyağı

315 gr Toz Şeker


Tarifi;


1 litre sütü bir tencerede kaynatın, kaynadıktan sonra şekerini ve damla sakızlarını ilave edin. Kaynama işlemi sırasında sütün tencerenin dibine tutma ihtimaline karşı sıkça karıştırın.


Ayrı bir yerde 500 gr sütü 4 adet yumurta sarısını, pirinç ununu ve vanilyayı çok güzel bir şekilde çırpın, pirinç ununu ilave ederken yavaş yavaş ve güzelce çırparak ilave edin (topaklaşmasını engelleyecektir). Çırpma işlemini mikser yardımıyla yapabilirsiniz, pürüzsüz bir hale geldiğinde kaynayan süte karıştırarak ilave edin, bu işlemin ardından toz haline getirdiğiniz bademleri ilave edin ve karıştırma işlemine devam edin. Keşkül biraz koyulaştığında ocağınızın altını kapatın ve üzerine tereyağını ilave ederek, tereyağı eriyene kadar karıştırma işlemine devam edin. Bu işlem Keşküllerinizi kaselere aldığınızda üzerinde oluşan tabakanın daha yumuşak olmasını sağlayacaktır. Tereyağınız tamamen eridiğinde kaselere paylaştırın ve önce oda sıcaklığına gelene kadar dışarda bekletin daha sonra soğuması için buzdolabında 45 dakika ile 1 saat kadar beklettikten sonra servise hazır olacaktır.

Afiyet Olsun..


148 views0 comments

Recent Posts

See All