KEKiK


KEKİK


Kekik, ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından Thymus, Thymbra, Origanum, Coridothymus, Saturej cinslerinin genel adı olan, kendine özgü kokusu ile tanınan çimenlik, tarla, orman kıyılarında ve çayırlarda görülen bitki türlerinin ortak adıdır.

Kekik bitkisinden yaprak çiçek durumlarının su buharı distilasyonu yöntemi ile %2 - %8 oranında yakıcı lezzetli aromatik kokulu uçucu yağ elde edilir. Bu uçucu yağdan monoterpen fenollerden karvakrol ve timol bulunmaktadır.


Kekiğin yapraklarında uçucu yağ bulunmasından dolayı, bitkiden kaynatılarak çay yapılması durumunda etkinliğini kaybeder.


Her ne kadar Thymus cinsi ile anılan kekikten ticari olarak uçucu yağ üretiminde kullanılsa da daha yüksek verim alındığı için Origanum türlerinden Origanum majorana (Alanya Kekiği) tercih edilmektedir.


Kullanımı


Güneşi ve sıcağı istediği için, toprak sıcaklığının fazla olduğu kayalık ve dağlık bölgelerde çoğalır. Yemeklere konan bir baharat olan kekik kokusuyla meşhurdur. Ayrıca kekik çayı ve kekik yağı gibi kekikten yapılmış ürünler de vardır.


Kekik Türleri


Thymus adamovicii Thymus altaicus Thymus amurensis Thymus bracteosus Thymus broussonetii Thymus caespititius Thymus camphoratus Thymus capitatus Thymus capitellatus Thymus carnosus Thymus cephalotus Thymus cherlerioides Thymus ciliatus Thymus cilicicus Thymus cimicinus Thymus comosus Thymus comptus Thymus curtus Thymus disjunctus Thymus doerfleri Thymus glabrescens Thymus herba-barona Thymus hirsutus Thymus hyemalis Thymus inaequalis Thymus integer Thymus lanuginosus

Thymus leucotrichus Thymus longicaulis Thymus longiflorus Thymus mandschuricus Thymus marschallianus Thymus mastichina Thymus membranaceus Thymus mongolicus Thymus montanus Thymus moroderi Thymus nervulosus Thymus nummularis Thymus odoratissimus Thymus pallasianus Thymus pannonicus Thymus praecox Thymus proximus Thymus pseudolanuginosus Thymus pulegioides Thymus quinquecostatus Thymus richardii Thymus serpyllum Thymus striatus Thymus thracicus Thymus villosus Thymus vulgaris Thymus zygis


Kekiğin Faydaları


Birçoğumuzun sofralarının ve lezzetlerinin vazgeçilmezi olan kekik, sağlığımız için de şifa deposu niteliği taşıyan bir bitkidir. İçerisinde A, C vitaminleri, kalsiyum, sodium, potasyum gibi çeşitli faydalı mineral ve yağlar bulundurulan kekiğin vücudumuza çok fazla yararı vardır. Kekik kurutularak, çayı yapılarak veya yağ olarak kullanılabilir, her kullanımın birbirinden benzersiz özellikleri ve yararları vardır. Sağlıklı bir vücut için, haftalık beslenme düzeninden kekik eksik edilmemelidir.


Kekik otu ballıbabagiller familyasından, güneşli yerleri seven, genellikle çorak topraklarda yetişen çok yıllık bir bitkidir. Boyları 15 - 40 cm arasındadır. Yaprakları karşılıklı, bir sonraki ile ters, oval, eliptik veya yumurta şeklinde, koyu yeşil renkli sapsız veya kısa saplıdır. Çiçekleri geriye doğru çan şeklinde, pembe, pembemsi kırmızı, eflatun veya pembemsi beyaz renktedir. Kökleri saçak şeklinde, gövdenin alt kısmı odunsu ve üst kısmı oldukça sık çatallıdır.


Kekikte timol, karvakrol, simol, linalol ve borneol maddelerini içeren % 1 oranında uçucu yağ, acı esanslar, tanen, flavonit ve tripenoit bulunur. Kekik bitkisine hoş kokusunu veren, timol ve karvakrol adlı maddelerdir.


KEKİĞİN FAYDALARI NELERDİR?


Kekik; iştahı açar, sindirimi kolaylaştırır, solucan (kurt) düşürücüdür. Gazı ve idrarı söktürür, bağırsakları yatıştırır. Aynı zamanda ter ve balgamı da söktüren kekiğin diğer faydalarına birlikte bakalım:


Antibakteriyeldir;


Kekik, anti-bakteriyel özelliklere sahiptir, bu nedenle, genellikle, E.coli gibi bakteriler ve mantarların neden olduğu enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı savaşmak için kullanılır. Çalışmalar kekik esansiyel yağının, farklı bakteri türlerine karşı antibiyotik dirençli suşlara karşı savaşma gücüne sahip olduğunu bulmuştur. Vücudun içinde ve dışında bakterileri öldürebilir. Ayrıca kekik çayı da cildi ve diğer yüzeyleri dezenfekte etmek için kullanılır.


Görüşü güçlendirir;


Kekik, yağda çözünen bir vitamin ve bir antioksidan olan A vitamini açısından zengindir. Sağlıklı bir mukus zarını ve cildini desteklemek ve korumak için gereklidir. Böylece kekik daha iyi görmeye yardımcı olur.


Soğuk algınlığı, nezle, boğaz ağrıları ve kuru öksürüğün atlatılmasında yararlı olur.

Kekik, antiseptik ve antibiyotik özelliklere sahip olup, soğuk algınlığı ve öksürük için mükemmel bir ilaçtır. Kekik ayrıca bronşit tedavisinde de kullanılır. Kekik yağı en güçlü doğal antimikrobiyallerden biridir, bu nedenle boğaz ağrısının tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Karvakrol içeriği, boğaz ağrısı için en önemli esansiyel yağlardan biri olmasının başlıca nedenidir. Bronşit, boğmaca ve astım tedavilerinde başarıyla kullanılır.


Kekiğin antiseptik ve antibiyotik özellikleri, öksürük ve bronşit gibi solunum ve soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı gibi solunum yolları için etkili bir ilaçtır. Kekiğin bronşit tedavisinde çok etkili olduğu kanıtlanmıştır.


Kemikleri güçlendirir ve daha sağlıklı hale getirir;


Kekik, K vitamini, demir, kalsiyum ve manganez bakımından zengindir. Bu minerallerin yeri kemik sağlığında vazgeçilmezdir. Bu sayede kekik kemikleri güçlendirme, sağlıklı kemikleri koruma ve kemik hastalıklarını önlemekte yardımcı olur.


Anemiyi önlemeye yardımcı olur;


Kekik çok iyi bir demir kaynağıdır. Demir, vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin büyümesi ve gelişmesi için hayati önem taşır. Demir eksikliği anemiye neden olabileceğinden, günlük diyetinizde kekik içeren anemi önlenmesine yardımcı olabilir.


Kas ve PMS kramplarına iyi gelir;


Kekik, menstrüel krampların ve vücuttaki diğer spazm formlarının tedavisinde çok etkili olan mükemmel anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Kekik çayı kadınlarda PMS tedavisinde sıklıkla önerilmektedir.


Kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur;


Kekik, kalp hastalıklarının ana nedeni olan kronik inflamasyonun önlenmesine yardım eder. Özellikle kekiğin yağı, kalp sağlığını geliştirmede ve güçlendirmede çok etkilidir. Kalp kapakçılarının düzgün çalışmasına yardımcı olur, damar ve atardamarları rahatlatır ve kan basıncını düşürmede etkilidir.


KEKİĞİN CİLDE FAYDALARI NELERDİR?


Kekik antibakteriyel özelliğe sahip olmasıyla bilinir. Akneye neden olan bakterilerle savaşmada oldukça etkilidir. Akne tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Aynı zamanda cildi sıkılaştırıcı özelliği de vardır. Kafa derisinde kan dolaşımını arttırır ve saçların uzamasına yardımcı olur, saç dökülmesini ve kepeği önler.


KEKİK NASIL KULLANILIR?


Kekik otunun birçok kullanım şekli vardır. Bunlardan biri kekik otunu kurutmaktır. Kekik otu Haziran'dan Ekim'e kadar topraktan 4-5cm yukarıdan veya sürgünleri kesilerek güneşli havadar yerlerde kurutulur ve ısının 35C°'yi geçmemesine dikkat edilir. Kekik out kurutulduktan sonra çayı da yapılması mümkündür.


Kekiğin kullanım yollarından bir diğeriyse yağ olarak kullanmaktır.


KEKİK ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?


Kekik çayı sindirim sistemi için harika bir arındırıcı bitkidir ve bazı bağırsak kancalı kurtlarını ve yuvarlak solucanlarını yok ettiği ve zengin veya yağlı yiyeceklerin sindirimine yardımcı olduğu bulunmuştur. Kekik ayrıca idrar yolu sağlığı için de gereklidir ve enfeksiyonları önlemeye ve sağlıklı bakterileri dengede tutmaya yardımcı olabilir. Kekik, otlar arasında en yüksek antioksidan seviyelere sahiptir. Serbest radikalleri ve diğer hastalık üreten maddeleri vücuttan atmada güçlü etkileri olan lutein, zeaksantin ve naringenin gibi biyoflavonoidlerle doludur. Sabah içilirse gün boyu zindelik verir.


KEKİK ÇAYI NASIL YAPILIR?


Bir bardağa taze kekik koyun ve üzerine sıcak su dökün, 15 dakika veya daha fazla demlenmeye bırakın. Kekik yayları veya gerinimi çıkarın. İsteğe bağlı bal veya limon ile tatlandırabilirsiniz.


62 views0 comments

Recent Posts

See All

TUZ