Kemalpaşa Tatlısı (Sütlü)


Kemalpaşa tatlısını bir çoğunuz defalarca kez, farklı mekanlarda yemişsinizdir eminim, ama bunu en azından bir kere bile olsa denemenizi istiyorum. Sütlü yaptığınızda ne ceviz ne kaymak ne tahin, hiçbirini istemeyeceksiniz.

Benim kullandığım Kemalpaşa tatlısı, çifte kavrulmuş olanı, bunların pişmeden önce dayanma süreleri taze olanlara göre daha uzun olduğundan ve işletmemde toptan Bursa Kemalpaşa'dan alışveriş yaptığım için bunu tercih ediyorum. Vereceğim tarif diğer Kemalpaşalar içinde uygundur ancak pişme süresinde farklılıklar gösterebilir.


Malzemeler


1 Paket Kemalpaşa (30adet)

2,5 lt Süt

1,25 kg Şeker

3 Dilim Limon

6-7 adet Karanfil


Tarifi;


Geniş bir tepsiye ya da pişirme kabına önce sütü ilave edin ocağınızın altını kısık ateşte açın ve şekeri ilave edin, şekeri iyice eriyene kadar karıştırın ve Kemalpaşaları hepsi aynı yöne bakacak şekilde tepsiye dökün çünkü daha sonra pişirme işleminin tam ortasında Kemalpaşaları 1 kere çeviricez, bunu yaparken hangisini çevirmiştim, acaba hangisi olmadı dememeniz için aynı yöne bakmaları mantıklı olacaktır, limon ve karanfilleri ilave edin, ve yaklaşık 30-40 dakika arasında pişmeye bırakın. Bu esnada üzerini çok az açık kalacak şekilde bir kapak yardımıyla kapatın, arada bir kontrol ederek dibine tutmasını engelleyin 30. dakikadan itibaren pişip pişmediklerini kontrol edebilirsiniz, sütü çekmiş renkleri koyulaşmış ve dokuları yumuşak olduklarında Kemalpaşalarınız servise hazır demektir.

Afiyet Olsun..

7 views0 comments

Recent Posts

See All

Keşkül