Kuzu Etli Enginar

Enginarın faydalarını duymayan yoktur diye düşünüyorum. Çok faydalı olan gıdaların tadı genelde kötü olur ancak Enginar öyle değil, aksine insanın yedikçe yiyesi geliyor.

Enginar için ayrı bir sağlık programı yapmak gerekli, şahit olduğum bir olayı kısaca sizinle paylaşmak istiyorum, babamın Karaciğerlerinde hem kilodan kaynaklı hemde alkole bağlı yağlanma vardı, tabi sağlıksız bir şekilde devam etmesi siroza bile çevirebilirdi, Enginarın karaciğerin dostu olduğunu biliyorduk tabi ama doktorlarda önerince babam 1 ay boyunca hergün en az bir öğünde mutlaka enginar yemeği yedi, belki biraz abartılı gelebilir ama 1 ayın sonunda karaciğer tahlillerinin sonucu tertemizdi. Şahit olduğum için belkide böyle düşünüyorum ama gerçekten lezzetli ve sağlıklı bir gıda Enginar. Şimdi size Kuzu Etli Enginar tarifini vericem. Bu tarifi uyguladığınızda yemekten keyif alacağınız en muhteşem yemek bu olacak.


Malzemeler


Dilediğiniz kadar Enginar Çanakları

Yarım Kg Kuzu Eti

1 Çay Bardağı Zeytinyağı

Yarım soğan

Yarım Demet Dereotu

2 Limon Suyu

2 Yumurta Sarısı

Su

1 Tatlı Kaşığı Tuz

1 Çay Kaşığı ŞekerTarifi;


Önce Zeytinyağında kuzu etini kavurmaya başlayın, 2 - 3 dakika kavurduktan sonra soğanınızı ilave edin ve kavurmaya devam edin. Soğanlar hafif pembeleştiğinde yemeğinizin suyunu verin ve kaynamaya bırakın. Tencerenin yarısını çok hafif geçecek kadar su koymanız yeterli olacaktır. Su kaynamaya başladığında Enginarlarınızı ilave edin ve kaynama işlemine devam edin. Ayrı bir yerde 2 yumurta sarısıyla 2 limon suyunu güzelce çırpın ve yemeğinizin son 5 dakikasında ilave edin. Bu işlemi yaptıktan sonra yarım demet dereotunuda hemen ilave edin güzelce karıştırıp 5 dakika kadar daha kaynattıktan sonra yemeğiniz servise hazır olacaktır.

Afiyet Olsun..

8 views0 comments

Recent Posts

See All