Kuzu Etli Kuru Fasulye


Yaz kış demeden her mevsim tüketebileceğiniz muhteşem bir yemek. Kullanmayı çok sevmem ama 'Meşhur' kelimesinin yanında kullanılan yemeklerden bir tanesidir Kuru Fasulye.. Her şeyin meşhuru yok, mesela meşhur börülceci diye bir yer açmazlar ya da meşhur zeytinyağlı kabakçı diyede yok.. Ama Meşhur Kuru Fasulyeciler hep vardır..


Kuru Fasulyenin yapımı çok kolay, sadece basit değil. Kolay kısmı tarifi, gerekli işlemler önceden yapıldığında toplam sizi uğraştıracak olan kısmı 5 dakika.. Ancak basit değil, hiçbir yemeği yapmak basit değildir, doğru malzemeyi doğru zamanda ve doğru yemekte kullanmadığınız sürece..


Adım adım yaptığınızda inanın en iyi yediğiniz kuru fasulyeden çok daha iyi olacak.. Hadi başlayalım..

Malzemeler


500 gr Kuru Fasulye

250 gr Kuzu Eti

150 gr zeytinyağı

1 adet Soğan

1 yemek kaşığı salça

1 yemek kaşığı un

2 lt su

1 yemek kaşığı tuzTarifi;


Fasulyenizi 1 gece önceden ve ya yaklaşık 10 - 12 saat önceden ıslatın. Islatma aşamasında 2 yemek kaşığı tuz ilave edin.. Bu işlemi yapmazsanız hem fasulyeniz çok geç pişecektir hemde yedikten sonra gaz yapacaktır.


Fasulyenizi ıslattınız ve şimdi pişirmeye hazırsınız.. Öncelikle Zeytinyağını tencereye alın, ocağınızın altını açın ve kuzu etlerini ilave edip kavurma işlemine başlayın.. Kavurma işlemine devam ederken küp küp doğradığınız soğanlarıda tencerenize ilave edin.. Soğanlarınız biraz pembeleşmeye başladığında önce ocağınızın altını kısın ve salçanızı daha sonrada unu ilave ederek iyice karıştırın ve hiç beklemeden suyunuzu ilave edin. ıslattığınız fasulyeleri güzelce süzerek suya ilave edin tuzunuzu ekleyin ve altını sonuna kadar açarak kaynamaya bırakın. Hangi yemeği yaparsanız yapın yemeklerinizin yanından asla ayrılmayın. Kuru fasulye kaynayama başladığında üzerinde oluşacak köpük yüzünden taşacaktır, bunu önlemek için ocağınızın atını kısmanız yeterli olur ancak bununla birlikte güzelce karıştırmanız gerekli, hem dibine tutmaması için hemde yemeğin onunla ilgilendiğinizi hissetmesi için. Köpük geçtiğinde ocağınızın altını bir süreliğine daha yüksek ateşte bırakın 5 dakika kadar sonra en kısık ateşe getirerek pişmesini bekleyin.


Fasulyenizin pişip pişmediğini arada bir kontrol ederek işleme devam edin ve piştiğine emin olduğunuzda ocağınızın altını kapatın..

Afiyet Olsun..
3 views0 comments

Recent Posts

See All