Kelle Paça

Updated: Apr 23, 2021


Kelle Paçayı ve faydalarını anlatmakla bitirmek mümkün değil, evinizde yaptığınızda en sevdiğiniz yerde yediğiniz gibi olmuyor diye üzülmeyin, artık sizde kendi Mutfağınızın Patronu olduğunuzdan en iyisinden daha iyi olacağına garanti veriyorum..


Kelle Paça çorbasını ortadoğu ülkelerinin tamamında bulmak mümkün ancak aynı lezzeti almak mümkün olmuyor ama faydaları açısından doğru yapıldığında her zaman yanınızda olacaktır. Kelle Paça çorbasını yapmanın zahmetli olduğunu düşünebilirsiniz, çünkü tek seferde yapmaya çalıştığınızda 13 saat sürecektir, ama ön hazırlığınız olduğunda sadece 45 dakika kadar kısa bir sürede hazır olacaktır. Unutmayın yemek yapmak çok kolaydır ancak basit değildir. Doğru malzemeleri doğru zamanda doğru yerde kullandığınızda inanın sonuçları sizi olduğu kadar etrafınızdakileri de hayrete düşürecektir. Dilerseniz önce faydalarından bahsederek hemen arkasından tarifimize geçelim..


Başlıca Faydaları;

İçerdiği kolajen, vitamin ve minareller sayesinde doğal antibiyotik etkisi yaratır, hastalıklardan korur bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur, kemik gelişiminde çok önemli rol oynar, kırıkları çabuk iyileştirir, kas ve kemik ağrılarını azaltır, gripten soğuk algınlığından korur aynı zamanda da hafızanızın güçlenmesine yardımcı olur, anemi hastalarına içmeleri önerilir, kanser hastalarınında, kolojen yıkımına sebep olan ilaçların karşısında bağışıklık sisteminin yanında yer alır, kısacası tam bir şifa deposu.


Malzemeler


Dana Dil

Dana Beyin

Dana Yanak

Ayak ve Kaval Kemikleri

250 gr Tereyağı

1 Yemek Kaşığı Tuz

Un


Kestirmesi (Terbiyesi) için;

100gr Yoğurt

100 ml Süt

10 Yumurta Sarısı

2 Limon Suyu


Tarifi;


İlk yapmanız gereken, Ayakları Bolca suda yaklaşık 10 - 12 saat kadar kaynatmaktır. Fazla kaynatabilirsiniz ve kaynattığınız ayakların suyunu tülbent ve süzgeç yardımıyla iyice süzerek daha sonra kullanmak üzere dolabınızın dondurucu kısmında saklayabilirsiniz. Kaynatma işlemini yaparken su azaldıkça su ilave edin, buharlaşan kısmı su olacaktır, özü her zaman dibine çökeceğinden su ekleme işlemi size lezzet açısından birşey kaybettirmez, ancak en son ilave ettiğiniz suyunda iyice özleştiğinden emin olunca kaynatma işlemini sonlandırabilirsiniz.


ikinci yapmanız gereken ise, ayrı bir tencerede dilinizi ve yanakları kaynatmak olacaktır, dilide yaklaşık 3 saat kaynatmanız yeterli olacaktır, yanaklar dile göre daha çabuk pişebilir kontrol ederek daha erken çıkarmanız mümkün, kaynatma işlemine su ilave ederek devam ediniz ve kaynatma işlemi sonlandığında, dillerinizin üzerindeki zarı hemen soymanız gerekecektir, çünkü soğuduğunda soymanız çok daha zor olur. Bu işlemin sonucunda kalan suyuda çorbanızın yapımında kullanmak için süzgeç ve tülbent yardımıyla süzebilir yine porsyonlara ayırarak daha sonra kullanmanız için saklayabilirsiniz.


Yine ayrı bir yerde yaklaşık 1 saat kadar Beyinide kaynatmanız gerekir, bu işleme başlamadan önce beyinin üzerindeki zarı eğer aldığınızda hala üzerindeyse soymanız olacaktır, çünkü kaynadıktan sonra soymanız üründen çok fazla fire vermeniz demektir.


Kaynatma işlemlerinden sonra dilleri, yanakları ve beyinleri dilediğiniz şekilde doğrayarak çorbanızda dilediğiniz şekilde kullanmanız için hazır hale getirmelisiniz. ve miktarını da dilediğiniz kadar belirleyebilirsiniz. Bol malzemeli bir çorbaya kimse hayır demeyecektir.


Yapılışı;

Önce Kemik suyunu bir tencereye koyunuz yaklaşık olarak 5 litre kadar kemik suyu bu tarif için yeterli olacaktır miktarını yine siz ayarlayabilirsiniz.. Kaynamaya aldığınız kemik suyuna hemen tuzunuzu ilave edin ve kaynayıncaya kadar bekleyin. Ayrı bir yerde 200gr tereyağı ile 1 yemek kaşığı unu yaklaşık 2 - 3 dakika kadar kavurun, kavurduğunuz unu kemik suyuna ilave edin bu işlemi yaparken ocağınızın altını kısmayı unutmayın, eğer kısmazsanız kemik suyu taşacaktır, bu işlemin hemen ardından, kestirmenizi ilave etmeniz gerekir bu işlemide altı kısıkken yaparsanız çorbanızın kesilmesini engellemiş olacaksınız, kestirme için de, tüm malzemeleri bir kaba alın ve iyice sıvı hale gelene kadar bir mikser yardımıyla çırpın ve suyunuza karıştırarak ilave edin. şimdi altını sonuna kadar açın ve dilediğiniz kadar malzemeyi içerisine ekleyin tekrar kaynamaya başladığında üzerine 50gr tereyağınıda ilave ederek altını kağatın ve çorbanız artık servise hazır..

Afiyet Olsun..91 views0 comments

Recent Posts

See All