Sebzelerin Besin Değerleri ve FaydalarıKabak: K ve C Vitamini açısından zengin olan kabak, kanın pıhtılaşmasını önler, kemik gelişiminde önemli rol oynar ve böbrek fonksiyonlarını düzenlemede fayda sağlar.


Hindiba: Potasyum, Folik Asit, Demir, A ve C Vitaminlerini içerir, demir içeriğiyle kansızlığa iyi gelir, içerdiği yüksek lif sayesinde bağırsak florasının çalışmasına destek olur, toksin maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır ve idrar sökücü özelliğe sahiptir. Aynı zamanda iştah açıcı özelliği de vardır.


Havuç: A, B, D ve E vitaminleri kaynağıdır, Cilt ve Kemik sağlığına destek olur, hücrelerin yenilenmesinde önemli rol oynar, saç dökülmesini engeller ve saçın canlı görünmesini sağlar, ayrıca içerdiği Beta Karoten sayesinde göz sağlığınada faydası bulunmaktadır.


Salatalık: A, B ve C vitaminlerinin yanı sıra Fosfor ve Selenyum deposudur. Güçlü bir antioksidan özelliğine sahiptir, cildi nemlendirir, idrar yolları enfeksiyonlarının önüne geçer, bol miktarda posa bulundurduğundan bağırsakların çalışmasında önemli rol oynar, sakinleştirici etkisi vardır ve iyi bir toksin atıcıdır.


Şalgam: C Vitamini, Potasyum ve Mgnezyum içerir. Yüksek tansiyonu düzenler, lif içeriği sayesinde bağırsakların daha rahat çalışmasına destek olur, Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı da koruyucu etkisi vardır.


Soya: A Vitamini, Folik Asit, Doymamış Yağ Asitleri, Demir ve yüksek oranda Lif içerir. Kalp sağlığına destek olur, Tansiyonu düzenler, bağırdakların çalışmasına yardımcı olur, Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı korur ve kemiklerin güçlenmesinde önemli rol oynar.


Kuşburnu: A, C, D ve E Vitaminleri yönünden zengindir, Antioksidan özelliği vardır, idrar yolları enfeksiyonlarıyla savaşır, bağırsakların çalışmasına destek olur, Enfeksiyonlara karşı vücudu korur ve halsizliğe iyi gelir.


Brokoli: A, C, E, B1 ve B2 Vitaminlerinin yanında bol miktarda posa içermesiyle bilinir. Kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır. Prostat ve Kolon kanseri risklerini azaltır. Demir ve Folik Asit yönünden zengindir, kansızlığa iyi gelir.


Marul: A, B ve E Vtaminlerini içerir, sinir sistemine faydası vardır, büyüme ve gelişmede önemli rol oynar, cilt ve saç sağlığında olumlu etkileri vardır.


Soğan: A, B ve C Vitaminlerinin yanında Fosfor ve Kükürt açısından da zengindir. Doğal antibiyotik etkisi vardır, bronşları açar, bağırsakları çalıştırır, dayanıklılığı artırır, kemik ve diş sağlığına da fayda sağlar.


Sarımsak: A, B, C ve E Vitaminleri yanı sıra Sakaroz da içerir, yaşlanmayı geciktirir, kireçlenmenin önüne geçer, yüksek tansiyonu düzenler, doğal antibiyotik etkisi vardır, iyi bir ödem sökücüdür ve Damar gelişimine fayda sağlar.


Kereviz: A ve E Vitamini ile Folik Asit ve Potasyum içerir. İdrar sökücüdür ve sindirimi kolaylaştırır ayrıca sinir sisteminde yatıştırıcı etkisi vardır.


Brüksel Lahanası: B ve C Vitaminleri ile Kalsiyum ve Demir açısından da zengindir. Kalp sağlığını korur, kansızlığa iyi gelir. Kas gelişiminde faydası vardır, bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur ve yüksek tansiyonu düzenlemede fayda sağlar.


Pazı: A ve C Vitaminleri ile Folik Asit açısından da zengindir. Bedeni güçlendirir, Demir açısından zengin olması sebebiyle kansızlığa iyi gelir. Bolca posa içerir ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir.


Lahana: A, B ve E Vitaminleri ve Folik Asit açısından zengindir. Güçlü bir antioksidan özelliğine sahiptir, mide rahatsızlıklarında ve hazımsızlığı gidermede önemli rol oynar iyi bir toksin atıcıdır.


Karnabahar: C Vitamini vePotasyum açısından zengindir. Kalp hastalıklarına iyi gelir ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.


Yer Elması: İnsülin ve Glikoz içerir, Emziren annelerde süt artırıcı etkisi vardır, böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve cilde faydası vardır.


Pırasa: Demir, Kalsiyum ve Potasyum içerir, iyi bir idrar sökücüdür, bronşları açar, sindirimi kolaylaştırır.


Patates: C ve B Vitaminleri ile Fosfor ve Potasyum açısından zengindir. Hazımsızlığı giderir, mide rahatsızlıklarında faydalıdır, kalp üzerinde olumlu etkileri vardır, Nişasta içeriğinden dolayı kan şekerinin hızla yükselmesine neden olabilir.


Enginar: A ve C Vitaminleri ve Kalsiyum, Potasyum ve Magnezyum içerir. Bolca posası bulunmaktadır. Enginarda bulunan Ciarin Karaciğer ve Safra Kesesi sağlığını korur. Sindirimi kolaylaştırır, böbreklerin çalışmasını düzenler ve toksin atıcı özelliğe sahiptir, kandaki üre ve kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olur, ishali keser, içerisindeki silymarin maddesi sayesinde prostat, meme ve rahim ağzı kanserlerine karşı koruyucu etkisi vardır, şeker hastaları için de yararlıdır.


Taze Fasulye: A ve C Vtaminleri açısından zengindir, Folik Asit ve Potasyum içerir. Kötü huylu kolesterolün düşmesine yardımcı olur, antioksidan özelliği vardır.


Bamya: A, B ve C Vitaminleri içerir, sindirime yardımvcı olur.


Börülce: A Vitamini, Kalsiyum ve Potasyum içerir. Kolesterolün ve Tansiyonun düşmesine yardımcı olur, kabızlığa iyi gelir.


Bakla: A ve C Vitaminleri içerir. Lif yönünden zengindir. Kabızlığa iyi gelir, Kolesterole ve kansere karşı koruyucu etkisi vardır.


Ispanak: B ve C Vitaminleri ile Magnezyum ve Çinko açısından zengindir. Cilt sağlığına, sinir sistemine, sindirime, göz sağlığına iyi gelir, büyüme ve gelişmede önemli rol oynar.


Domtes: A ve B Vitaminleri yanında Folik Asit, Magnezyum ve Potasyum içerir. Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur, bağışıklığı güçlendirir, kemik ve kas gelişimine de destek olur.


Patlıcan: B1, B2, A ve C Vitaminlerini içerir. Sinir sistemine iyi gelir, cilt sağlığını korur bağışıklık sistemine fayda sağlar.


Yeşil Biber: C Vitamini yönünden çok zengindir, güçlü bir antioksidandır.


Limon: Yüksek oranda C Vitamini içerir. C Vitamininin aşırı derecede yetersizliğine bağlı olarak gelişen Skorbüt hastalığına iyi gelir. Güçlü bir antioksidandır, idrar sökücü özelliği vardır, idrar yolları iltihaplarına karşı savaşır.


Maydonoz: Çok yüksek oranda C Vitamini içerir ayrıca A, E Vitaminleri ve Folik Asit açısından da zengindir. Büyümede, kemik ve diş sağlığı gelişiminde de etkilidir.


Dere Otu: A ve C Vitaminleri, Fosfor, Kalsiyum, Demir, Potasyum ve kokusunu veren eterik yağ ile protein içerir. Sindirimi kolaylaştırır, Gaz oluşumunu engeller, spazm ve hıçkırığı dindirir, idrar söktürür ve emziren annelerde sütün artmasını sağlar, nefes darlığına iyi gelir.


Ebegümeci: Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser, mide bulantısı ve kusmayı önleyici etkileri vardır, boğaz ve bademcik iltihaplarına olumlu etkileri vardır, cildi nemlendirir ve yumuşatır, diş eti rahatsızlıklarına karşı koruyucudur.


Turp: Böbreklerdeki mikropları öldürür, karaciğer ve safra kesesine iyi gelir, boğmaca ve kronik artritin kaşıntılarında yararlıdır, romatizma, astım ve bronşite iyi gelir.


Isırgan Otu: Kan şekerini dengeleyici etkisi vardır, iştah açıcı, kan temizleyici ve idrar arttırıcıdır. Karaciğer, safra kesesi, dalak, solunum sistemi hastalıkları, mide krampları ve ülserde olumlu etkileri vardır, cildin gerginleşmesini ve parlak görünmesini sağlar, saç dökülmelerini önler, böbrek hastalıkları ve idrar yolu hastalıklarına karşı yararlıdır. Taze iken deride kızarıklık yapabilir.


Kuşkonmaz: Bitkiler içinde en fazla Folik Asit içerendir. Böbrek ve Karaciğer çalışmasında olumlu etkisi vardır, kalp atışlarını düzenler, sinirleri yatıştırır, iştah açıcıdır, sindirime yardımcı olur, cilde canlılık verir yüksek kolesterolün düşmesine yardımcı olur.


Mantar: Bağışıklık sistemini güçlendirir, yoğunluk giderir, beden gelişimine destek olur.


Marul: A, B, C ve D Vitaminleri ve bol miktarda Mineral içerir. Çeşitli sinir hastalıklarına, spazma, uykusuzluğa, kalp çarpıntılarına karşı iyi gelir, hafif idrar söktürücü ve müshil etkisi vardır.


Semizotu: Omega-3 açısından en zengin sebzedir. Bu sebeple kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır ve kolesterol seviyesini dengede tutmaya yardımcı olur, A Vitamini açısından da çok zengin olmakla birlikte göz sağlığının korunmasında yardımcıdır. Yüksek lif oranı ile sindirime yardımcı olur, zihinsel yorgunluğu gidermeye yardımcı olur, şeker hastalıklarının susuzluğuna ve gut hastalığına iyi gelir, kanı üre ve benzeri maddelerden temizler, idrar söktürücüdür.


Tere: İştah açıcıdır, afrodizyak özelliği vardır, hastalıklara karşı direnci artırır, soğuk algınlığına, hemoroide ve kansızlığa karşı etkilidir.


4 views0 comments

Recent Posts

See All

Kolajen