Tas Kebabı


Lokantaların menüsünde olmazsa olmazlarından Tas Kebabını en yumuşak haliyle yapmaya hazırmısınız?..


Herşeyde olduğu gibi yine çok kolay bir tarif ancak basit değil bunu hiçbir zaman unutmayalım. Doğru malzemeler doğru pişirme sürelerinde bir araya gelerek yapıldığında basitleşir önemli olan onların nasıl ve ne zaman kullanılacağını bilmek. Bu tarifler sizde artık mutfağınızın patronu olduğunuzu kanıtlayacaksınız.
Dana Etinin Kısaca Faydaları;
Dana eti başta kas ve kemik sağlığı için gerekli olan mineral ve vitaminler içeren, genel sağlık için faydalı besin kaynakları arasında bulunuyor. Kırmızı et yüksek kalitede esansiyel amino grup asit içeren protein, demir ve çinko barındırıyor. Gıdalardan alınan demirin sindirilmesinede yardımcı oluyor.

Malzemeler


500 gr Dana Eti

1 Baş Soğan

1 Su bardağı Sıvı yağ (Mısır, Çiçek, Canola)

100gr Tereyağı

1 Yemek Kaşığı Salça

1 Tatlı Kaşığı Un

1 Tatlı Kaşığı Tuz

Su

2 Domates

2 Çarliston Biber

2 Diş SarımsakTarifi;


Şunu unutmayalım taze et yeni kesilen et kullanıma uygun değildir. Yaptığınız yemeklerde etiniz kararıyorsa bu nedendendir.

Önce aldığınız eti iri iri küpler hainde doğrayınız. Mümkünse bir gece önceden suda bekletiniz, bu işlem etinizin hem dinlenmesini sağlayacak hemde kanını salmasını sağlayacaktır. Artık yemeği yapmaya hazırız.

Önce Sıvı ve Terayağınızı tencereye koyun, arkasından küçük küçük doğradığınız soğanları ilave ederek kavurmaya başlayın hafif pembeleştiğinde etinizi iyice süzerek ilave edin ve kavurma işlemine devam edin, bu esnada ateşinizin altını en yüksek dereceye ayarlayın, etiniz su salacaktır, suyunu salma işleminde arada bir karıştırarak dibine tutmasını engelleyin. Suyu çekildiğinde yağa düşecektir, tamda bu sırada önce salçanızı ilave edin iyice yedirin hemen arkasından ocağınızın altını en kısığa alarak unu ilave edin ve yedirin bu işlemin hemen arkasından tencerenizin yüzde 75'lik bölümüne denk gelecek kadar suyu ilave edin karıştırın ve ocağınızın altını tekrar açın.. Tuzunuzu ilave edin ve kaynamaya bırakın. İlk kaynama esnasında üzerinde oluşan köpük yüzünden taşabilir bunu engellemek için ocağın altını kısarak karıştırmaya devam edin ve köpük gittiğinde altını sonuna kadar açarak kaynamaya bırakın.. Etinizi kontrol ederek istediğiniz yumuşaklığa geldiğinde yemeğiniz hazır demektir.

Ancak son bir işlem daha var, şimdi bir tepsinin dibine dövülmüş sarımsağı yayın ve etinizi ve suyunu ilave edin üzerine küp küp doğradığınız domatesleri serin, onun üzerinede çarliston biberlerinizi iri iri doğrayarak yerleştirin ve fırına verin. Domatesler ve biberler piştiğinde yemeğiniz servise hazır.

Afiyet Olsun..

35 views0 comments

Recent Posts

See All