Tavuk Suyu Çorbası (Arpa Şehriyeli)


Şifa deposu.. Yaz kış demeden içilmeli, ama özellikle kış aylarında gribe ve soğuk algınlığına bire bir, vücut direnciniz düştüğünde metabolizmayı hızlandırır, Size enerji verir, tok tutar ve cilt sağlığınızı korur. Bu kadar faydalı bir çorbayı içmemek olmaz, 7'den 70'e herkesin severek içtiği Tavuk Suyu çorbasını gelin beraber yapalım..

Malzemeler


Yarım kg Tavuk Göğsü

Hafif Yağlı Çorbalık Tavuk Kemikleri

Arpa Şehriye

Süt

Yumurta Sarısı

Yoğurt

Un

Tuz

250gr TereyağıHer zaman söylüyorum kendimi tekrarladığım için özür dilerim ancak bunu herkesin bilmesini istiyorum. Doğru bilinen yanlışlardan bir tanesi bu, yemek yapmak çok kolay ancak basit değil. Benden bazen insanlar gelip sizin bu kuru fasulyeniz çok güzel nerden alıyorsunuz diyorlar, Balıkesir Manyas'tan getiriyorum cinsi Horoz Fasulye tek tip büyük boy diyorum, biz bulamıyoruz siz bize verir misiniz diyorlar veriyorum, daha sonra tekrar geldiklerinde yaptık sizin ki gibi olmadı nasıl yapıyorsunuz diyorlar. Yemek herkes yapar bir çocuğa ne yapması gerektiğini anlatın, oda yapacaktır ama malzemeyi siz verirseniz, o işin kolay kısmını yapacak anlattığınız kadarıyla ama siz basit olmayanı, bileşenleri bir araya getirip ona vereceksiniz ancak bu şekilde yapabiliyor olacak. Şimdi tarifine geçelim dilerseniz orda daha ayrıntılı anlatıcam ne demek istediğimi.


Tarifi;


Güzel bir tavuk suyu çorbası için ondan çok daha güzel çorbalık tavuk kemikleri gerekiyor. Yağlı olmasından korkmayın, dilerseniz yağsız suyundan alırsınız kendinize ama bırakın lezzeti içinde kalsın. Şimdi tavuk suyu çorbasını yaparken çoğu zaman kolaya kaçmak için bulyonlardan yararlanıyorlar ama inanın aslında o kadar alakasız bir lezzet veriyor ki çorbanıza ya da aynı şekilde pilavınıza, gerçek tavuk suyunun lezzetini aldığınızda artık bulyonla mı yapıldı yoksa tavuk suyumu kullanıldı anlıyorsunuz. Hiçbir şey olmasa faydasını tam anlamıyla alabilmek için tavuk suyunu kendiniz yapmanız size maksimum düzeyde yarar sağlayacaktır.


Önce dilediğiniz kadar tavuk kemiğini Tavukçunuzdan alın, ne kadar çok o kadar güzel sonuç demek, büyük kazanda kaynatıp soğuttuğunuzda porsiyonlara ayırarak daha sonra kullanmak üzere dolabınızın dondurucu kısmında saklayabilirsiniz. Bu işlemi yaklaşık 3 - 4 saat kadar yapıcaz, su eksildikçe su eklemekten çekinmeyin çünkü buharlaşan kısmı suyu olacak, özü her seferinde dibe çökecektir, sadece en son eklediğiniz suyun güzelce kaynadığından emin olun. Süzmek için süzgeç ve tülbent kullanmanız daha faydalı olur, yalnızca süzgeçte yeterli olacaktır ama yerken kemik parçaları gelmemesi adına kendinizi garantiye akmak istiyorsanız tülbentte kullanabilirsiniz. Bu işlem yapılırken Tuz kullanmayınız..


Şimdi Tavuk Suyunuz hazır olduğuna göre artık yapıma başlayabiliriz. Ayrı bir yerde 1 Saat kadarda tavuk göğsünü haşlarsanız oda yeterli olacaktır. Dilerseniz küp küp doğrayarak dilerseniz tifterek kullanabilirsiniz.


Kestirmesi (Terbiyesi) için;


Ayrı bir yerde 200gr tereyağı ile 1 yemek kaşığı unu kavurun bu işlemi 2-3 dakika kadar yapsanız yeterli olacaktır. Yine ayrı bir yerde 1 yemek kaşığı yoğurt yarım su bardağı süt 3 yumurta sarısı ve 2 limon suyunu güzelce çırpın.

(Neden kestirme ve un ekliyoruz.. Un koymak zorunda değilsiniz ama çorbanız çok sulu olsun istemiyorsanız biraz kıvam vermek için Un kullanabilirsiniz, ayrıca dünyanın her yerinde her mutfağında Un ve Yumurta bağdaştırıcı olarak kullanılır, Tatlı, tuzlu, zeytinyağlı yemeğin gıdanın çeşidi fark etmeksizin bağdaştırıcılar kullanılır, bunlar yemeklerin içeriklerini bir birine bağlamak için kullanılır, çorbalardaki amacımızda bu) Kestirmeyi de aynı şekilde kullanıyoruz, hem bağdaştırıcı olarak hem de özellikle kuzu ürünlerinde insanlar koku almak istemiyorlar bu kestirme yöntemi kokudan rahatsız olan insanlar içinde faydalı olacaktır.)


Süzmüş olduğunuz tavuk suyunuzu bir tencereye alın ve altını açarak kaynatma işlemine başlayın, 1 Tatlı kaşığı tuzunuzu ilave edin ve kaynadığında ateşinizin altını en kısığa alarak önce kavurduğunuz unu daha sonra kestirmenizi ilave edin. Bu işlemlerin ardından Arpa şehriyenizi ilave edin ve tam olarak 10 dakika daha en kısık ateşte tutarak şehriyelerin pişmesini bekleyin. Şehriyenizi ilave ettikten tam 7 dakika sonra tavuklarınızı da ilave edip 10. dakikada ocağınızın altını kapatın kalan tereyağını da ilave edin ve çorbanız servise hazır.

Afiyet Olsun..

18 views0 comments

Recent Posts

See All