Zeytinyağlı (Pirinçli) Ispanak


Ispanağın besin değeri yüksektir, bu nedenle uzun süre tok tutma özelliğine sahiptir. Diyetlerinizde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz ancak miktarına ve yanında ne ile tükettiğinize dikkat etmelisiniz. Bol miktarda C, E ve B Vitaminleri, Magnezyum, Demir ve Kalsiyum bulunmaktadır. İçeriğindeki A vitamininin göz sağlığına faydası vardır, kanda pıhtılaşmanın önüne geçer, yüksek tansiyonu düşürmede etkilidir, zengin lif içeriği sayesinde kabızlığı önler, vücudun kan yapımına katkıda bulunur, kanserle savaşır, karaciğerin temizlenmesine yaedımcı olur, Alzheimer'la mücadelede tüketilebilir, içeriğindeki magnezyum sayesinde metabolizmanızı hızlandırır, hamilelik döneminde folik aside ihtiyaç duyan bayanların doğal yolla folik asit almalarını sağlar, cilt sağlığını korur ve kemik erimesine karşı önlem almanızı sağlar.

Bu kadar faydası olan bir yiyeceği yememek olmaz diye düşünüyorum faydalı olduğu kadar lezzetli de ıspanak şimdi tarife geçelim, göreceksiniz Ispanak yapmak gerçekten çok kolay.


Malzemeler


2 kg Ispanak

1 tatlı kaşığı Pirinç

1 tatlı kaşığı Tuz

2 - 3 Domates

1 Baş Soğan

1 çay bardağı Zeytinyağı


Tarifi;


Önce soğanı ve domatesleri aynı anda zeytinyağı ile birlikte kavurun, bazı zeytinyağlı yemeklerde her malzemeyi çiğden koymak daha lezzetli yapar yemeği ama, bunda öyle değil çünkü ıspanak çabuk pişen bir yemek olduğundan diğer malzemelerle özleşmesi zor olur, o yüzden az da olsa domates ve soğanı önden kavurmak daha iyi sonuç almanızı sağlar, kavurma işleminin hemen ardından ıspanakları tencerenize alın, tuzu ve pirincinizi ilave edin, biraz karıştırarak alt üst edin ve kapağını kapatın, ıspanak su salacağından su eklemenize gerek yok, ancak tuz konusunda yine de dikkatli olun su olmadığından dağılmayacaktır tadarak ilave etmeniz daha doğru olur, kapağı kapalı şekilde kısık ateşte pişirin arada bir karıştırarak dibine tutmasını ve yemeğin özleşmesini sağlayın, pirinçlerin pişme süreci 15 dakika kadardır, 15 dakika sonunda dilediğiniz zaman yemeğinizin altını kapatabilirsiniz.

Afiyet Olsun..

17 views0 comments

Recent Posts

See All